Aktywna wiosna z dzieckiem

Jak spędzić z dzieckiem czas aktywnie, na świeżym powietrzu? Pomysłów jest wiele i warto je realizować po kolei. Puzzle, planszówki czy PlayStation są dobre jesienią i w zimie, wiosną pora wyjść z domu!

Kto nie ma już dość siedzenia w domu? Wiosna długo kazała na siebie czekać, jedynie nieśmiało zapowiadając kilka razy swoje nadejście. Warto korzystać z ciepłych i słonecznych dni – szukacie inspiracji, jak wspólnie spędzić czas, aby nie było nudno?

Wybierzcie się na długi spacer w poszukiwaniu symboli wiosny, np. do lasu, zoo albo chociaż do parku. Jeśli macie możliwość wybrać się gdzieś niedaleko, ale poza miasto, na weekend, będzie to świetny sposób, aby pokazać dziecku pierwsze symptomy wiosny, nauczyć go nazw kwiatów itd. Jeśli brzdąc jest nieco większy, weźcie ze sobą rowery i zamiast spaceru ruszcie na małą wyprawę rowerową po okolicy. Kto wie, może maluch złapie bakcyla i zostanie zapalonym cyklistą?

Na sportowo, czyli gokarty, a może trampoliny?

A może marzy Wam się rywalizacja na gokartach, wizyta w parku linowy lub szaleństwo na trampolinach? Każde dziecko ucieszy się już na samą myśl, bo będzie mogło spożytkować energię i wykazać się umiejętnościami i kreatywnością. A może nawet duchem rywalizacji? Zabierz całą grupę, czyli również dzieciaki znajomych lub kolegów Twojego dziecka, a urządzą sobie zawody, a spotkanie będzie jeszcze bardziej udane w tak wesołej gromadzie!

Przyjemne z pożytecznym – wizyta w zoo

Warto też zabrać maluchy do zoo, aby pokazać im zwierzęta – edukacja w praktyce sprawdza się znacznie lepiej! Może to być również ogromny park, np. Łazienki Królewskie w Warszawie, kompleks rekreacyjny jak Malta w Poznaniu itd. Tu pomysłów na udany weekend na świeżym powietrzu macie pod dostatkiem!

Wspólne sadzenie roślin w ogrodzie

Jest też wiele propozycji zabaw z dzieckiem, idealnych na wiosnę. Jeśli macie ogród, macie też sporo obowiązków – część dla Was nudnych, a dla dziecka interesujących! Może okazać się, że w wiosennych porządkach po zimie chętnie Wam pomoże.

Dzieci lubią sadzić roślinki i sprawdzać codziennie, czy rosną. Mają z tego prawdziwą frajdę, a dodatkowo uczą się odpowiedzialności. Wspólne sadzenie warzyw może z kolei sprawić, że maluchy będą chętniej jadły rośliny.

Jeśli nie ogród, to może balkon?

Brak ogrodu nie przekreśla tego pomysłu – możesz też posadzić np. zioła w doniczkach na ogrodzie czy wspaniałe kwitnące kwiaty. Dobrym pomysłem jest też założenie hodowli roślinek w słoiku. Potrzebne będą jedynie świeże ziarna i wata – namoczcie ją w wodzie i rozłóżcie na dnie słoika, a na niej nasionka. Słoik trzeba dobrze zakręcić i ustawić w ciepłym miejscu. Gdy zaczną kiełkować – potrwa to kilka dni – dziecko zapewne aż krzyknie z radości!

Bańki mydlane?

To sprawdzony sposób na zabawę z małym dzieckiem! Warto kupić odpowiedni zestaw i zabrać go ze sobą na spacer, a zapewnimy dziecku rozrywkę na długo i wywołamy w nim radość dosłownie w kilka minut! Trzeba przyznać, że w bańkach jest coś magicznego, bo uwielbiają je także dorośli! Zabawa jest prosta, niedroga, a daje moc satysfakcji zarówno maluchom, jak i rodzicom.

Kkw., foto: