dziecko

Jak wybrać imię dla dziecka?

Wybór imienia dla dziecka to prawdziwe wyzwanie dla obojga rodziców, a często dla całej rodziny. Każdy ma inne pomysły, uprzedzenia itd. Czym się kierować, czy ulegać modzie? Imię towarzysz mu będzie przez całe życie – również dorosłe – i w pewnym stopniu będzie określać tożsamość człowieka.

Na wybór imienia zwykle chcą mieć wpływ niemal wszyscy członkowie rodziny – dziadkowie, ciocie itd. Jednak tę decyzję powinni podejmować przede wszystkim rodzice malucha. Można wysłuchać sugestii, ale nie należy się nimi kierować.

Kiedyś wierzono, że imię kształtuje osobowość, niesie ze sobą pewne cechy, zalety itp. Można czytać o znaczeniu imion i chcieć w ten sposób przypisać pewne pożądane cechy – jak rozwaga itd. – synkowi lub córce. Dzisiaj lepiej jednak skupić się na brzmieniu imienia, jego zdrobnieniach, a także tym, czy pasuje ono do nazwiska.

Długie imię wraz z długim nazwiskiem może być połączeniem dość problematycznym – może np. nie mieścić się w dokumentach i formularzach. Ważny jest też sam wydźwięk – sprawdź, jak to brzmi, wypowiedz to kilka razy na głos. Jeśli imię kończy się na literę, którą zaczyna się nazwisko, będzie to ciężkie do wymówienia.

Możesz też korzystać z rankingu imion, gdzie znajdziesz te najpopularniejsze. Nie decyduj się na m.in. kolejnego Jasia, Amelię czy Zuzię, ale też nie wybieraj zagranicznych imion – jak Xavier, Alan itd. – aby inne dzieci nie wyśmiewały i nie miały problemu z akceptacją. Może jakieś imię dobrze brzmi w serialu, ale niekoniecznie warto nadawać je dziecku…

Ewelina, photo: PublicDomainPictures / Pixabay