Jak wybrać legowisko dla psa?

Zakup psa niesie ze sobą wiele kolejnych dodatków – jak szelki, jedzenie, ale i posłanie. Wygodne i praktyczne legowisko to podstawa dla każdego malucha. Wybór „łóżka” dla pupila ma ogromne znaczenie – jak wybrać najlepsze?
Wybór legowiska – podstawowa decyzja
Komfort snu ma tak samo duży wpływ na kondycję, humor i zdrowie psiaka, jak i nasze. Legowisko trzeba jednak indywidualnie dobrać do każdego psa – każda rasa, ale i każdy konkretny psiak ma swoje upodobania i wymagania.

Posłanie musi być idealnie dobrane do wielkości i budowy czworonoga – ważne, czy jest to owczarek staroangielski bobtail, buldog francuski czy labrador albo maltańczyk. Posłanie musi zagwarantować komfort i wygodę, nie może być ani śliskie, chłodne czy nie zapewniać mu bezpieczeństwa. Jeśli psiak je polubi, nie będzie też wskakiwał na łóżko, co jest dobrą wiadomością dla osób, które nie tolerują psów w łóżku.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając posłanie?

Legowisko można kupić gotowe lub uszyć samodzielnie – ważnych jest jednak kilka kwestii, m.in. wybór materiału. Posłanie nie może być zbyt miękkie, aby psiak się w nim zapadał, ale też nie powinno być twarde – pianka wydaje się trafnym wyborem.

Znaczenie ma też wielkość legowiska – pies musi mieć możliwość, aby się w nim swobodnie wyciągnąć. Zmierz go – od pyska po ogon – aby wybrać idealny rozmiar legowiska. Dodaj też kilka centymetrów zapasu – podobnie jak wtedy, gdy zamawiasz dla niego np. ubranko na zimę. Wiele psiaków lubi też poduszeczki – służą im jako podpórka, ale też jako zabawka.

Materiał musi być ciepły, aby zapewniał zimą komfort cieplny, izolował od chłodu z podłogi. Warto przemyśleć zakup dwóch legowisk – na lato i na zimę – albo posłanie dwustronne, które sprawdzi się przez cały rok. Psiaki lubią też posłania osłonięte lub w formie budy, gdyż czują się w nich bezpiecznie. Zwróć też uwagę, jak trzeba pielęgnować dany materiał – najlepsze będzie legowisko, do którego sierść nie będzie się łatwo przyczepiać, a kurz nie będzie się szybko zbierał.

Lena.k, f: vlaaitje / pixabay